Kişisel özümleme

Published 8/21/2009 by dogan in Blog

Haklı olmamalıyım

Bir konuda haklı olmam demek, bir başkasının aynı konuda haksız olması anlamına geliyor. Halbuki kimse köşeye sıkıştırılmaktan ve kötü duruma düşmekten zevk almıyor. En eleştiriye açık insanların bile akıllarında benden ne öğrendikleri değil, yediği söz kalıyor. Halbuki koyabilsem kendimi onun yerine, ne kadar haklı da olsam bakabilsem onun gözüyle o zaman çok daha kazançlı çıkmaz mıyız?

 

Gerçek potansiyelinizin farkına varın veya hatırlayın

Kendimi hiçbir zaman beklemeye almasam. Benim zaten çok fazla alanda çok fazla yeteneğim var. Kime göre? Neye göre? Fazla nedir? Hiçbir zaman durmamalıyım. Fotoğraf çekiyorum, kod yazıyorum, beste yapıyorum, elektronik oyuncaklar hazırlıyorum, telsiz amatörüyüm bla bla bla. Yeter mi? Yetmez. Benim sınırım yine benim ve kendimi sınırlıyorum, kendimi durduruyorum. Aynı zamanda gelişim sadece sosyal hobilerde olmuyor, kişiliğimde de her zaman daha fazlasını aramalıyım. Ben kötü bir insan değilim. Kime göre? Düşünmek lazım. EM-PA-Tİ

 

İçimdeki çocuğu hiç büyütmesem

İçimdeki bitmek tükenmez tutkunun sebebi o içimdeki çocuk. Herkes o çocuğu birşeylerle veya birilerinin yaptığı kötü davranışlarla öldürebilir. Ben istemiyor, reddediyorum ve hep çocuk kalacağım.

 

Ben de değişiyorum, başkaları da

Her gün birşeyler öğreniyorum, her gün değişiyorum, ama bilinçli ama bilinçsiz. Ve başkaları da değişiyor onlar da hayat tecrübelerini geliştiriyorlar. Hepimizin sevdiği şeyler, istekleri, yaşam biçimi değişiyor ve bu durumda sevdiklerimizdeki değişimleri kabullenip o değişikleri yönetmeyi öğrenmeliyiz.

 

Asla sonra dememek lazım

Sonra deyip ertelediğim çok şey yok ama tecrübe olarak kimse birşeyleri geriye atmamalı. Yarın yaşayacağımızın garantisini bu dünyada kimse veremez. Dışarı çıkıp avazın çıktığı kadar bağırmak mı istedin. Çık bağır. Ertelemediğim şeyler için her zaman "iyiki yapmışım" dedim. Acelecilik değil ötelememek bu. Arkadaşınızı mı özlediniz hemen arayın, televizyon mu izlemek istiyorsunuz gidin izleyin, uyumak mı istediniz? hemen yatağa, çünkü 10 dakika sonra neler olacağını bilemezsiniz.

 

İnandığınız şey için sonuna kadar mücadele edin

Eğer birşeye inanıyorsanız onun peşinden gidin, asla bırakmayın, elinizden gelen herşeyi yapın. Yolunuza bir çok insan çıkacak, size kendinizi yıpratmamanızı, hayatın kısa olduğunu söyleyecek. Aslında yaptığınız herşey kısa yaşamınızı anlamlı kılmak için değil mi? Uğruna savaşlar verilmiş bir tutkunuz için sonuna kadar herşeyi yapmak suç mu? yanlış mı? Unutmayın sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir. Sınırlarda dolaşmak kadar güzel bir şey de yok bu arada. Bu madde biraz riskli ama siz kendinizi her zaman daha iyi biliyorsunuz. Keşke elimden geleni yapsaydım demeyin, elinizden geleni yapın, elinizden geleni yapmanıza rağmen istediğinizi elde edemediniz mi? Sonuna kadar mücadele etmenin ve inandığınız şey uğruna savaşmanın haklı gururunu yaşayın. Bu konuda hep gururlu oldum ve söylüyorum ki bu konuda içinizdeki o çocuğa gerçekten güvenin.

 

Ardınızdan güzel miraslar bırakın

Çok güzel bir yaşam geçirdiniz, çok para kazandınız, güzel aşklar veya uzun güzel bir aşk yaşadınız. Eeee? Geri birşeyler bırakmak istemiyor musunuz? Nasıl mı bırakacaksınız? Birilerini güldürün, onlara huzur ve mutluluk verin. Başka birilerine sıcak bir kahve yapın. Onlara illa bolca para, hediyeler ve diğer ıvır zıvır bırakmanıza gerek yok. Gidin mesai arkadaşınıza bir redbull alın bir bakmışsınız ki 2 gün sonra o da size almış ve işte kendiniz gibi birini de buldunuz :) (Bana böyle oldu) Gidin bir başka arkadaşınıza komiklik yapın yüzünü güldürün. Sevin, sevilin, bırakın içinizdeki mutluluk ve sevgi çıksın insanlara, öfke ve kin değil. Ancak böylece güzel bir miras bıraktım diyebilirsiniz hayata.

 

Sonsöz

Kendimi gülümsetebildiysem
Başka birini gülümsetebildiysem
yeni bir şey öğrendiysem
hala yaşıyorsam
hayallerim varsa ve bu hayallere yaklaştıran adımlar atıyorsam

günümü dolu dolu yaşamış oluyorum ve bu günleri biriktirip bir gün öldüğümde hayatı dolu dolu yaşadım diyebileceğim.


Comments (2) -

Cem BAŞARAN
Cem BAŞARAN
8/25/2009 2:45:25 AM #

Şimdi nerden çıktı bu adam düşüncesi oluşabilir...O yüzden kısa bir açıklama yapayım... Msn alanımda eski iletilerime bakarken rahmetli Ümit'e dair yazdığım yazının altında senin yorumunu tekrar okudum. Bir gülümseme oldu anlattığın olayla ilgili :) Eskilere gittim... Gökhanla Ümit senden bahsetmişlerdi diye hatırladım birden. Ms-dos ta kasa speaker'ından müzik çaldırıyormuşsun... Soyadında yabancı gelmedi. Aha dedim Zuhal Çoruh'un oğlu sanırım...Lise 1 deyken matematik öğretmenimdi kendisi... Neyse sonuçta bu sayfanı buldum. Bu iletini okudum ve dedimki ben böyle olmak istiyorum ancak bir türlü başaramıyorum.Denemelerim devam ediyor... Yılmayacağım...

Doğan Çoruh
Doğan Çoruh
8/28/2009 8:04:58 PM #

Selamlar, Mesaj atmakla çok iyi etmişsiniz :) Evet güzel günlerde programlamaya başladığım ilk yılları... Rahmetliyi sevgiyle anıyorum. Eğer insan birşeyi gerçekten istiyorsa o gayede yılmadan savaşmalı. Kendinizi bu şekilde motive etmeniz çok güzel. İnsan hayatının her döneminde stabil olamıyor olması da beklenemez yoksa insandan farklı birşey olmamız gerekirdi :) Hayatla ve insanlarla olan mücadelenizde başarılar diliyorum.

Sevgiler.
Doğan.

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü