Book Explorer

Published 30.11.2009 by dogan

 

Windows Mobile 5.0 ve üstü için .NET Framework 3.5 kullanarak bir kitap uygulaması hazırladım :) Eğer PDF v.b. çözümler söz konusu değilse ve elinizdeki hedef cihazda Microsoft Reader gibi çözümler de tümleşik olarak gelmiyorsa yapabileceğiniz çok fazla birşey yok. Bundan dolayı böyle bir kitap okuma ve oluşturma uygulaması hazırladım. Uygulama XML ve bitmap tabanlı çalışıyor. Kitap üzerine not alabiliyorsunuz, o not için ses kaydedebiliyorsunuz. Dikey ve yatay ekran destekliyor. (Uyuz etti beni :) Windows Mobile kısıtlamalarından dolayı kitapları My Documents klasörünüzde My Books klasörüne atmanız veya buraya oluşturmanız gerekiyor. Güzel bi uygulama oldu. Her zamanki gibi önce giriş ekranını yaptım :) Yazdığım programın grafikleri güzel olunca daha bi iyi çalışıyorum :) Sevgiler.


Comments (5) -

This is a cool adn nice read. The blog is written in such a way that it is so easy to read and understand. I AM a fan of your blog. Thanks for sharing this information.

I think that is an interesting point, it made me think a bit. Thanks for sparking my thinking cap. Sometimes I get so much in a rut that I just feel like a record.

Thanks for taking this opportunity to discuss  this, I feel  fervently  about this and I like learning about this subject.  If possible, as you gain information, please update  this blog with more information.  I have found it really useful.

tienda moviles libres
tienda moviles libres
27.07.2011 07:20:58 #

some really    fantastic  info  ,  Sword lily I found  this.

hotmail kaydol
hotmail kaydol
27.08.2011 18:29:04 #

Your blog is very useful. Thank you so much for providing plenty of useful content. I will bookmark your ebsiteand will be without doubt coming back. Once again, I appreciate all your work and also providing a lot awesome concepts to the audience.

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading