Değerini bilin :)

Published 12/26/2010 by dogan

Hiç kimse bu dünyaya başka bir insanı mutlu etmek için gelmedi :) Değil mi? Öyleyse birisi sizi mutlu etmeye çalışıyorsa... sizin yüzünüzdeki mutluluğu görmeye çalışıyorsa bu bir lütuftur. Bunun değerini bilmenizi tavsiye ediyorum. :) Aslında her zaman yanlızız ama ortada özellikle şahsımın hayal ettiği daimi bir birliktelik tipi var. İki ruhun bir arada olması, tek olması. Meditasyon ve hindu inanışları pek ilgimi çeken konular değiltir ama fikir edinmek için meşhur OSHO'nun kitaplarından birkaç tane okudum. OSHO'nun bahsettiği bir ruhsal uyum durumu var. Dünyada milyarlarca insan var ve eğer ruh eşi diye birşey varsa ki bence var onu bulmak için pratik yaklaşımla ömrünüzün insan sayısını düşününce yetemeyeceğini söylebiliriz :) Bu durumda ruh eşi kavramına tekrar bir göz atmamız gerekmiyor mu sizce?!?! :)

Herkes hayatı kendi bakış açısıyla değerlendiriyor. İki öğrenci sınıfta kalmış birisi hüngür hüngür ağlıyormuş, diğeri de deli gibi seviniyormuş, yerinde duramıyormuş. Öğretmen ağlayana sormuş : "Neden ağlıyorsun?" çocuk cevap vermiş "Babam çok kızacak karnemi görünce" demiş. Hoca çocuğu teselli etmeye çalışıp diğer çocuğa sormuş "Sen niye gülüyosun lan :D" çocuk cevap vermiş "Alt sınıfta aşık olduğum kız var ne güzel onla okuycam" demiş :) Olay aynı ama iki farklı insanda uyandırdığı duygular arasında uçurum var. Sizce de ilginç ve dikkate almaya değmez mi? Hayatı kendi bakış açılarımızla değerlendiriyoruz ama bakış açımız acaba her zaman doğru oluyor mu? :) Eğer üzüntü veya mutluluk, yani bir duygu hissediyorsanız bu kesin ve kesin gerçektir ama bu duygunun sizde oluşmasını sağlayan olay, sizin bu duyugunun oluşması için düşündüğünüz şeyler doğru olmayabilir, olayları kişisel algılamış veya yanlış anlamış olabilirsiniz, bilgi eksikliğiniz olabilir v.b. Umarım anlatmaya çalıştığımı anladınız...

Her zaman aynı şeyleri yaşıyorsanız. Hep hayatınızda hayal kırıklıkları varsa, durup bi düşünmeniz gerekmez mi? :) Hep kötü şeyler sizin başınıza mı geliyor? Einstein'ın çok güzel bir lafı var "Hep aynı şeyi yapıp farklı birşey olmasını beklemek deliliktir" demiş. Harika bi söz bence. Eğer yıllardır aynı şeyleri yapıyorsanız ve bunlar sizde sonuçta hoşunuza gitmeyen aynı duyguları oluşturuyorsa kendinizi değiştirin. Kimse sizi değiştiremez, siz kendiniz isterseniz değişirsiniz. :) Bu fikri bir arkadaşıma söyledim ve o bunu dinleyip geçmek yerine bir anda bazı şeylerin farkına vardı ve şu an hayatındaki değişiklikleri bariz bir şekilde yaşıyor ve çok mutlu. Neden siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız bu fikri kullanmayasınız? :)

Ego sizin hayatınızı sürdürmeniz için gerekli bi kavram ama aynı zamanda sizin benliğinizi temsil etmiyor... Ego'nuz kişiliğinizin önüne her geçtiğinde acı çekiyorsunuz, ilk başta güzel bir hissiyat sonrasında pişmanlık ve üzüntü. Ego'nun önüne geçmek gerekmiyor mu sizce de? Bunu başarmanın yolu farkındalıktan geçiyor fikrimce. Özellikle bir konuda doymuş insanlar ego'nun o konuda kendisini ne zaman dürtülediğini hisseden ve bunu kontrol edebilen insanlardır. Farkındalığın bir anda olan birşey olduğunu düşünüyorsanız yine benim fikrime göre yanılıyorsunuz. Birisi gelip size Mozart'ın 9. senfonisini piyanoda çalmanızı istese ve siz çalamazsanız hayata küsermisiniz? Tabiki hayır peki neden? Çünkü piyano çalmak tecrübeyle kazanılan bir iştir. Peki aynı durum farkındalık için? başarı için? mutluluk için? neden olmasın? Bunlar tecrübeyle kazanılan bakış açıları değil mi? :)

Aklıma gelmişken neredeyse 2 yıl önce bu günkü farkındalık seviyesinde olmadığımı düşünüyorum. O zamanlar egoma ve sonuç olarak öfkeme yenik düşüp birçok insana birçok yıkıcı davranış sergiledim. Bugün durum farklı ama hala bazı insanlar aynı durumda olduğumu düşünüyor. Bir arkadaşımla sohbet ediyorduk ve söz bu şekilde düşünen insanların arkadaşıma aktardıkları benim o dönemdeki davranışlarıma geldi. Ben arkadaşıma önyarıgısız bir şekilde söylenenlere aldırmadan benimle iletişim kurmasının büyük bir cesaret örneği olduğunu söyledim ama birden bana hiç ummadığım bir cümle kurdu :) Dedi ki "Sonuçta ben farklı bir insanım, bu birçok şeyi değiştirir." :) Ne harikulade bir söz. Çevrenizdeki herşey her geçen saniye değişiyor buna siz de dahilsiniz. Ramazan bozacıları, çizgi filimler, bilgisayarlar, insanlar, binalar herşey. Tecrübeleriniz değişiyor. Yani ortam değişmiş olabilir, ben değişmiş olabilirim ama bu ne mükemmel bir laftır ki kişinin kendine olan saygısını gösterir :) Bu güne kadar bu örnek kadar kendine saygıyı açıklayan bir olayla karşılaşmadım. Arkadaşım bu sözüyle kendinin sistem, ortam içinde fark yaratan öğe olduğunun gayet farkında olduğunu anlamamı sağladı. Hayran kaldım valla. Self-esteem yani öz saygı için harika bir örnek. :)

Son olarak diyeceğim sizleri seviyorum :) Ne alaka diyeceksiniz çünkü ne yaptık ki bizi seviyosun diyeceksiniz? :) İşte olay burda. Sevgi benim içimden geliyor sizden kaynaklanmıyor :) Bu cümle de sizde ego tepkisine neden olabilir ama hiç alakası olmadığı konusunda sizi temin edebilirim. Olay sadece hayata, insanlara, olaylara çok fazla sevgi göstermem. Sadece budur :) Çevremde hep mucizeler oluyor arkadaşlarım bazen gülüyorlar bazen gıcık oluyorlar :) Starbucks'a gidiyorum bedava chaitealatte içiyorum, telefon faturamı ödemek için gidiyor ödenmiş, çok eski bir arkadaşım 2 yıl önceki borcunu ödüyor, geciktirdiğim trafik sigortamdan faiz alınmıyor, ve daha birçok şey :) Neden bunlar gerçekleşiyor çünkü olaylara hep pozitif yaklaşıyorum, şükrediyorum :) Çok klişe ve klasik bir cevap gelebilir ama ben hayatımda hiçkimseye işe yaramayacağını düşündüğüm ve çalışmayan birşeyi tavsiye etmedim, etmem :) Size söylediğim şey yum yum ayılar gibi hadi sarılalım herkesi sevelim değil tabiki :) Pozitif bakmaya çalışın, olayları değerlendirirken karmaşıklaştırmadan olumlu değerlendirin. Son sözümü yine tekrarlıyorum, sizi seviyorum ve umarım siz de hep sevgiyle kalırsınız :)


Comments (1) -

Hermes Handbags
Hermes Handbags
8/18/2011 1:19:24 PM #


http://www.louisvuitton-outlet.me           Louis Vuitton Outlet
http://www.burberry4uk.com                  Burberry Scarves
http://www.chanel-bags.biz                  Chanel Sunglasses
http://www.coach-factorystores.com          Coach Outlet
http://www.store-coachoutlet.org            Coach Purses
http://www.bagsstyle.net                   Cheap Handbags
http://www.louis-vuitton.me                 Louis Vuitton Bags
http://www.gucci4bags.org                   Gucci Sunglasses
http://www.coachfactoryoutlet-online.org    Coach Outlet Store
http://www.coach4.net                       Coach Outlet
http://www.coach-factoryoutletstore.org     Coach Outlet Online
http://www.chanels.me                       Chanel[/url]
http://www.coach-shopping.org               Coach Outlet Sale
http://www.prada.bz                         Prada Handbags
http://www.chanel-purses.org                Chanel Handbags
http://www.louisvuitton-shop.net            Louis Vuitton Outlet Online
http://www.coachpurse-outlet.org            Coach Outlet Store
http://www.coach-purses.org                 Coach Sale
http://www.coach-outlet.net                 Coach Outlet Online
http://www.gucci-outlet.me                  Gucci Outlet
http://www.coachpurse-outlet.net            Coach Online Outlet
http://www.coach-onlinestore.org            Coach Factory
http://www.coachoutlet-onlinestores.net     Coach Outlet Store
http://www.coachfactoryoutlet-store.org     Coach Outlet Store Online
http://www.louisvuitton4uk.com              Louis Vuitton
http://www.outlet-coachpurses.com           Coach Bags
http://www.louisvuitton-handbags.me         Louis Vuitton Handbags
http://www.coachs.me                        Coach Factory
http://www.chanel-bags.me                   Chanel Handbags
http://www.burberry.tc                      Burberry Scarf
http://www.hermes-outlet.me                 Hermes
http://www.coach-factoryonline.com          Coach Outlet Stores
http://www.bag-words.com                    Designer Handbags
http://www.louis-vuitton.ca                 Louis Vuitton Outlet Online
http://www.gucci-online.net                 Gucci Shoes
http://www.hermes4uk.com                    Hermes Birkin

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü