Teknokent Timelapse :)

Published 4/20/2015 by dogan

Şirkette yeni oturduğum masanın manzarası çok güzeldi, benim de aklıma bir timelapse video'su çekmek geldi :) SAMM bilişimden Makerfare'da aldığım 2 raspberry pi 2'den birine Raspbian Linux kurup içine 2 adet script hazırladım. İlk script raspberry'ye bağladığım ebay'den aldığım manuel focus'u olan 5 megapixel'lik kamera modülünden tek karelik fotoğraf çekiyor. Kamera 5 sn boyunca bekleyip tek bir kareyi kaydediyor böylece o anki ışıktan kaynaklanan pozlama sorunları minimuma iniyor. Bu script'i crontab'a 1 dakika bir fotoğraf çekecek biçimde kaydettim. Raspberry'i de camın önüne sabitledim ve 7 gün boyunca modülü çalıştırdım. 2. hazırladığım script te mencoder kullanarak çekilen fotoğrafları avi dosyasına birleştiriyor. Sonuç ortada. İyi seyirler :)

 

Not : Videodaki 1. gün gecesinde yukarıdan aşağıya doğru hareket eden ışık daha önce de raspberry yardımıyla canlı yayın kameralarını izlediğimiz uluslararası uzay istasyonudur :) Gece boyunca her 2,5 saatte bir dünyayı turladığı için aslında 4-5 kez üzerimizden geçiyor fakat güneş panellerinin açısı değiştiği için her zaman gözükmüyor. Gördüğünüz şey güneşin istasyonun güneş panellerinden yansımasıdır. 2. gün gecesinde dikkat ederseniz 2 kez geçiş yaptığı görülebiliyor fakat 2. geçişi açıdan dolayı biraz daha soluk. Ne kadar enteresan : )))

timelapse.zip (568.00 bytes)

Ekteki dosyadaki takeshot.sh dosyasını çalıştırarak ~/timelapse/timelapse klasörü altına tek karelik fotoğraf kaydedebilirsiniz. Ardından belirli bir sayıda fotoğrafı biriktirdikten sonra timelapse.sh dosyasını çalıştırarak timelapse.avi dosyanızı oluşturabilirsiniz. Script'leri "sudo chmod +x scriptdosyasiadi" şeklinde çalıştırılabilir hale getirmeyi unutmayın :)


Comments (2) -

Umut
Umut
4/23/2015 11:59:40 AM #

Valla pek bi güzel olmuş. Acayip özendim. Yoktan yere 1,5 saat yok camera modülüydü, yok timelapseti araştırmama neden oldun..

Doğan Çoruh
Doğan Çoruh
4/26/2015 9:18:18 PM #

Senden de bekliyoruz o zaman artık Umutçum :))

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü